O‘QUVCHILARNI MA’NAVIY-AXLOQIY TARBIYALASHDA INTERFAOL METODLARDAN FOYDALANISH
• Gazibayeva Dinora Raxmatxodjayevna Respublika imkoniyati cheklangan shaxslar uchun ixtisoslashtirilgan maxsus texnikum yoshlar bilan ishlash bo‘yicha direktor o‘rinbosari
Abstract
Har qanday davlatning iqtisodiy rivojlanishi, unda yashovchi aholining ma’naviy-axloqiy saviyasi nechog‘lik yuksakligiga bog‘liq. O‘quvchi-yoshlarni ma’naviy-axloqiy tarbiyalash masalasi davlatimizning ta’lim sohasini isloh qilish bo‘yicha asosiy hujjatlarida “Yosh avlodni ma’naviy-axloqiy tarbiyalashda xalqning boy milliy, madaniy-tarixiy an’analariga, urf-odatlari hamda umumbashariy qadriyatlarga asoslangan samarali tashkiliy, pedagogik shakl va vositalar ishlab chiqilib amaliyotga joriy etiladi”, - deb belgilab qo‘yilgan. Bugungi ba’zi bir yoshlar ma’naviyatining qisman buzilayotganligi, ayrimlarining bizga mutlaqo yot bo‘lgan urf-odat, madaniyatga berilib ketayotganligi, voyaga yetmagan yoshlar o‘rtasida turli bezorilik, jinoyat sodir etish hollari uchrab turishi barchamizni tashvishga solmoqda. Bunday yoshlar kelajakda Vatan ravnaqi uchun o‘zlarining qanday hissalarini qo‘sha oladilar, qanday kadr bo‘lib yetishadilar.
References
1. Рахмонова Г. TАЛАБАЛАРДА МАЪНАВИЙ-АХЛОҚИЙ КОМПЕТЕНЦИЯЛАРНИ РИВОЖЛАНТИРИШ. Toshkent 2021.
2. Internet ma’lumotlari.